29 травня 2024 року в культурному житті Одеси сталась важлива подія - народився новий музей «Територія памʼяті» культурно-історична локація, що покликана доносити правду про злочини геноцидів, "вчинені з наміром знищити, повністю або частково, національну, етнічну, расову чи релігійну групу", а також давати змогу бачити наслідки цих страшних злочинів в усіх регіонах та на всіх континентах.

Сучасний інтерактивний простір був створений за проєктом Віталіни Вербовецької, Орини Бабенцової та Арини Гончарової - студенток Одеської академії будівництва та архітектури, які стали переможницями конкурсу на створення дизайну музею, що проводився в їх вузі в грудні 2023 року.

Особлива емоційна атмосфера створюється за допомогою вдалого освітлення й розумного планування музею, що включає бібліотеку та дискусійний майданчик. Все це зосереджує увагу відвідувачів саме там, де передбачено задумом авторів. Мультимедійні цифрові технології в експозиційному просторі цього компактного за площею музею використовуються не просто як технічна апаратура, а перетворюються на своєрідні експонати, що слугують розкриттю сценарію експозиції, підсиленню інформативності, комунікативності та атрактивності музейної експозиції.

На думку перших відвідувачів, цей музейний простір є максимально наближеним до нової музейної ідеології, що розглядає музей як соціокультурний інститут, здатний виконувати більш активну перетворювальну роль у суспільстві. Такий музей дає глядачам змогу отримувати не лише нові знання, а й дарує естетичні враження й відчуття причетності до історії.

Це є ще одним з виявів нашої стійкості - творити й під час війни, під звуки сирен та вибухів! Ініціатором, натхненником та організатором робіт зі створення нової локації став громадський діяч, історик, юрист, кандидат філософських наук, заслужений працівник культури України, голова правління ГО «Одеський центр дослідження Голокосту» Павло Козленко зі своєю енергійною й творчою командою.