Голокост в Україні — систематичне винищення євреїв на українських територіях, окупованих нацистською Німеччиною та її союзниками в 1941—1944 роках. В масштабах Європи, в Україні на момент нападу Німеччини на СРСР мешкала найбільша кількість єврейського населення – майже 2,7 мільйона осіб. Жертвами Голокосту з них стали близько 1,4 млн осіб.

На окупованій території України було створено 442 гетто. Частина українських євреїв загинула в газових камерах, так званих «фабрик смерті». У Криму нацисти майже повністю знищили громаду кримчаків, які теж сповідували юдаїзм. Характерною особливістю Голокосту в Україні було те, що більше 70% євреїв загинули внаслідок розстрілів. На сьогодні відомо більш ніж про 300 місць масових страт євреїв. Голокост в Україні є частиною «Голокосту від куль».

Для України Друга світова розпочалася 1 вересня 1939. Спершу армія СРСР окупувала західні області України та розпочала репресії проти місцевого населення з проукраїнською позицією. У 1941-му всю територію України окупували німецькі війська, які принесли наступну хвилю терору та воєнних злочинів. Окупована Україна була поділена на спеціальні адміністративні райони:

  • до рейхскомісаріату «Україна» входили: Рівненська, Волинська, Кам'янець-Подільська, Житомирська, Київська, Полтавська області, північні райони Вінницької області, Миколаївська (без західних районів), Кіровоградська області, лівобережні райони сучасних Херсонської та Запорізької областей, Дніпропетровська область;
  • до дистрикту «Галіція», який був приєднаний до генерал-губернаторства «Польща», увійшли: Львівська, Станіславська, Дрогобицька області та більша частина території Тернопільської області;
  • на схід від Дністра було утворено адміністративну одиницю Трансністрія, яка знаходилась під управлінням Королівської Румунії.

Відступаючи, радянська влада використовувала тактику випаленої землі. А німецькі окупанти та їхні союзники нечувано грабували Україну.

Злочини проти людяності щодо єврейського населення на території України під час Другої світової війни отримали свою юридичну кваліфікацію на Нюрнберзькому та Бухарестському процесах.

Стенди