Злочин проти міжнародного права, що полягає у таких діях, що вчиняються з наміром знищити, повністю або частково, будь-яку національну, етнічну, расову або релігійну групу як таку: (а) вбивство членів такої групи; (b) заподіяння тяжких тілесних ушкоджень або розумового розладу членам такої групи; (c) зумисне створення для будь-якої групи таких життєвих умов, які розраховані на її повне або часткове фізичне знищення; (d) заходи, розраховані на запобігання народженню дітей у середовищі такої; (е) насильницька передача дітей з однієї групи до іншої.

Запровадження юридичної концепції злочину геноциду відбулося як реакція на Голокост під впливом ідей Рафала (Рафаеля) Лемкіна та документів Міжнародного військового трибуналу у Нюрнберзі. Уперше відповідне визначення було закріплене у статті 2 Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього 1948 р. та відтворене без змін, зокрема, у ст. 4 (2) Статуту Міжнародного кримінального трибуналу щодо колишньої Югославії (МКТЮ), ст. 2 (2) Статуту Міжнародного кримінального трибуналу щодо Руанди (МКТР) та ст. 6 Римського статуту Міжнародного кримінального суду (МКС). Міжнародний Суд ООН неодноразово підтверджував, що заборона геноциду належить до числа імперативних норм загального міжнародного права (jus cogens).

Міжнародне право передбачає обов’язки держав не лише не вчиняти геноцид, але й активно запобігати його вчиненню, а також притягати винних осіб до кримінальної відповідальності, зокрема й на підставі принципу універсальної юрисдикції (тобто незалежно від місця його вчинення, громадянства злочинців та жертв злочину тощо). Крім того, індивіди несуть кримінальну відповідальність за вчинення геноциду безпосередньо на підставі міжнародного права: відповідні вироки виносилися МКТР та МКТЮ, а МКС видав ордери на арешт кількох підозрюваних у злочині геноциду.

Микола Гнатовський, суддя Європейського суду з прав людини
Тимур Короткий, віце-президент Української асоціації міжнародного права

image

Рафал Лемкін. Фото із архіву ООН

image

Д-р Р. Лемкін, Департамент інформації та радіо, Організація Об'єднаних Націй.

image image

Візит Генерального секретаря ООН в Аушвіц-Біркенау. UN Photo/Evan Schneider

image

Участь у Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього 1948 р.

Фильм о конвенции

United Nations Office on Genocide Prevention and the Responsibility to Protect