Голокост відбувався поступово. Це був процес, ініційований та впроваджений нацистською Німеччиною. Можливі хронологічні рамки 1933-1945 чи 1939-1945. Голокост був переплетений з Другою світовою війною, тому його слід осмислювати в контексті війни. Без війни Голокост не відбувся і не міг відбутися. Євреї – були головною ціллю нацистів для знищення. Але їхні долі по’вязані з долями інших груп жертв націонал-соціалізму: людей з інвалідністю, ромів, остарбайтерів, радянських військовополонених, представників польських еліт, чоловіків-гомосексуалістів.
На теренах України вбивства єврейських громад відбувались прямо на місцях («Голокост від куль»), тільки євреї Західної України (більша частина) були депортовані в табори смерті, створені нацистським режимом на території Польщі ( депортації в Белжець єврейських громад з теренів Східної Галичини; депортації до Аушвіцу єврейських громад Закарпаття). На землях України загинуло 25% всіх жертв Голокосту в європейських країнах. Близько 1,5 млн. євреїв. За даними дослідників в період осені 1941 року ще живими були 80 % жертв Голокосту; на кінець 1942 року живими залишались 20 % (К. Браунінг).
Євреї європейських країн, в тому числі і українських теренів, які пережили Голокост, зуміли врятуватись завдяки своїм рятівникам, сусідам, друзям, знайомим і незнайомим людям, не євреям, що ризикуючи власним життям, врятували їх. Також живими залишились ті, хто зумів евакуюватись чи втекти до приходу нацистів. «Голокост був подією людської історії. Усі залучені жертви, свідки, колабораціоністи, рятівники і злочинці, - були лише людьми з їхніми почуттями і потребами. Визнання цієї спільної для них усіх людськості не виправдовує вбивць і жодним чином не пом’якшує минуле. Воно лише робить дослідження Голокосту ще боліснішим» (Берген Доріс Л. Війна та геноцид. Коротка історія Голокосту/Пер. з англ. Катерина Диса. – К.: Дух і літера, 2021, с.21)
Розуміння історичного контексту Другої світової війни, зокрема історії Голокосту в Європі нам в Україні сьогодні допомагає розібратися та усвідомити сучасну агресію та війну росії проти України, поведінку країни-агресора, жахливу антиукраїнську пропаганду та ненависть до нашої країни, української культури, людей з боку росії, долю цивільних українських громадян.
Анатолій Подольський,
Український центр вивчення історії Голокосту, Київ
www.holocaust.kiev.ua