В Одеській обласній універсальній науковій бібліотекі ім. М. С. Грушевського відбулось відкриття виставки Павла Козленка «Пощастило тобі, Чорне море… Вибрані історії єврейських майстрів слова з міста на березі Чорного моря».

Виставка розповідає про життя та творчість видатних єврейських поетів, письменників, та інтелектуалів, які жили і творили в Одесі наприкінці ХІХ – на початку ХХ ст. Серед них – Хаїм Бялик, Марк Варшавський, Матвій Гарцман, Грицько Кернеренко, Кадя Молодовськи, Семен Фруг та інші. На той час місто на березі Чорного моря було одним із найбільших єврейських літературних центрів. З Одесою пов’язані життя і творчість цілої плеяди поетів та письменників, які писали івритом та їдишем, українською і російською. Їхні життєві історії, сповнені трагізму, мужності та натхнення, відображають багатогранність єврейської культури та її внесок в українську та світову літературну спадщину.

Автор виставки Павло Козленко – спробував закарбувати власні відчуття від відвідання одеських подвір’їв, де з-під пера та на друкарських машинках виникали шедеври Слóва поетів відомих і майже забутих…

Для автора було неважливо, коли людина народилася, скільки років прожила в Одесі і якою мовою писала. Ідея полягала в іншому: показати багатство єврейської культури та її внесок в українську та світову літературну спадщину. І, судячи з кінцевого результату, зі своїм завданням Павло повністю впорався.

Більшість єврейських поетів-одеситів, представлених на виставці, тією чи іншою мірою постраждали. Деякі з них були репресовані та загинули – Перець Маркіш, Бенедикт Лівшиць та Іван Кулик. Деякі пройшли через сталінські табори, зокрема Йосип Керлер. Дехто загинув під час Голокосту.

Цей проєкт покликаний повернути їхні імена та чудові рядки, що занурюють в атмосферу, збурюють відчуття і спогади, пов’язані з містом на березі Чорного моря.

photo

photo

photo

photo